top of page
 • Zdjęcie autoraMichał Zwyrtek

Branże przodujące w automatyzacji i robotyzacji

Automatyzacja i robotyzacja odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości przemysłu. Coraz więcej sektorów ekonomicznych dostrzega korzyści płynące z wdrażania nowoczesnych technologii, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności. Ale które branże szczególnie mocno postawiły na te rozwiązania? 


Statystyki mówią same za siebie 


W ciągu ostatnich lat obserwujemy znaczący wzrost liczby zastosowań robotów przemysłowych na całym świecie. W 2022 roku na globalną skalę zainstalowano aż 3,5 miliona takich maszyn. Branża motoryzacyjna, produkcja metali oraz sektor elektryczny i elektroniczny to liderzy w tej kategorii. 


Interesujące dane pochodzą też z Polski – w 2021 roku nasz kraj mógł pochwalić się ponad 20 tysiącami robotów przemysłowych. To 63 roboty na 10 tysięcy pracowników sektora przemysłowego. 


Nie można również pominąć sektora magazynowego, gdzie w 2022 roku zainstalowano 1,2 miliona robotów. Największe zastosowanie mają one w e-commerce, handlu detalicznym oraz produkcji. 


Branże a automatyzacja – dlaczego warto inwestować? 


W których branżach najlepiej sprawdza się automatyzacja i robotyzacja?


 1. Motoryzacja: To sektor, który od lat jest w awangardzie robotyzacji. Maszyny doskonale radzą sobie z precyzyjnymi zadaniami, takimi jak spawanie czy montaż komponentów pojazdów. 

 1. Elektronika i technologia: Produkcja urządzeń wymaga precyzji. Dlatego roboty, które dokładnie montują, testują i pakują komponenty, są tutaj niezastąpione. 

 1. Przemysł spożywczy: W sektorze, gdzie higiena i powtarzalność są kluczem, roboty zapewniają skuteczne pakowanie, sortowanie czy paletyzację. 

 1. Logistyka i magazynowanie: Współczesne magazyny to prawdziwe centra technologii. Roboty efektywnie zarządzają zapasami, sortują i przenoszą towary. 

 1. Przemysł chemiczny: Dzięki robotom, procesy, które byłyby niebezpieczne dla ludzi, mogą być przeprowadzane w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. 

 1. Przemysł energetyczny: Roboty świetnie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak elektrownie jądrowe czy wiatraki, pomagając w inspekcji i konserwacji. 

 1. Przemysł ciężki: Tam, gdzie wymagana jest siła i odporność na trudne warunki, roboty przemysłowe stają się nieocenionym wsparciem. 


Dlaczego warto inwestować w roboty? 


Zastanawiasz się, dlaczego tak wiele branż decyduje się na inwestycje w roboty? Oto kluczowe powody:


 1. Brak kwalifikowanej siły roboczej: W wielu branżach brakuje wykwalifikowanych pracowników, a roboty mogą wypełnić tę lukę, wykonując zadania z taką samą, a często większą precyzją. 

 1. Rosnące koszty pracy: W wielu krajach koszty pracy stale rosną, co sprawia, że inwestycja w roboty może być opłacalna w dłuższej perspektywie. 

 1. Efektywność i dokładność: Roboty działają szybko, dokładnie i nieustannie, co przekłada się na większą produktywność. 

 1. Bezpieczeństwo: Roboty mogą pracować w trudnych i niebezpiecznych warunkach, redukując ryzyko wypadków przy pracy. 

 1. Jakość: Stała, powtarzalna jakość produkcji jest jednym z głównych atutów robotyzacji. 

 1. Elastyczność: Nowoczesne roboty można łatwo przeprogramować, co pozwala na ich wielofunkcyjne zastosowanie. 

 1. Oszczędność zasobów: Automatyzacja może przyczynić się do redukcji marnotrawstwa i optymalizacji zużycia surowców. 

 

Podsumowanie 


Automatyzacja i robotyzacja to odpowiedź na współczesne wyzwania przemysłowe. Brak kwalifikowanej siły roboczej, rosnące koszty pracy czy potrzeba zwiększenia efektywności to tylko niektóre z powodów, dla których branże na całym świecie coraz śmielej inwestują w nowoczesne technologie.


W erze postępu technologicznego możemy spodziewać się dalszego rozwoju i ekspansji robotów w kolejnych sektorach rynku. 

Comentarios


Kontakt

Tel: +48 502 184 848

Tel: +48 793 176 613

kontakt@zwyrtek.pl

LinkedIn

Facebook

Newsletter

Polityka prywatności

Zwyrtek & Wspólnicy sp.k.

 

ul. Porcelanowa 23

40-246 Katowice

NIP: 9542847217

REGON: 523608917

bottom of page