top of page
  • Zdjęcie autoraEwa Sobońska

Konsultacje KSeF: Zakończone, ale to dopiero początek

Seria konsultacji dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zakończyła się, przynosząc obietnicę dalszego zaangażowania i rozwoju systemu. Ministerstwo Finansów (MF) w ostatnim spotkaniu podkreśliło plany rozpoczęcia kampanii informacyjnej w mediach i praktycznych szkoleń dla przedsiębiorców. Konsultacje, choć zakończone, otwierają drogę do nowych etapów przygotowań do obowiązkowego wdrożenia e-fakturowania.


Zaangażowanie i odpowiedzi na potrzeby biznesu


W lutym i marcu 2024 roku odbyło się 9 spotkań konsultacyjnych, które zgromadziły około 10 tysięcy uczestników, zarówno stacjonarnie jak i online. Ogromne zainteresowanie i zaangażowanie społeczności biznesowej podkreślają znaczenie i wpływ KSeF na przyszłość fakturowania w Polsce. Przemysław Krawczyk, dyrektor Departamentu Analiz Krajowej Administracji Skarbowej, zwrócił uwagę na cenną wartość opinii i propozycji, które stanowią fundament dla dalszego rozwoju systemu.


Podkreślając swój długoterminowy plan w zakresie e-fakturowania, Ministerstwo Finansów zapewnia, że kluczowe aspekty legislacyjne pozostaną niezmienione. Dotyczy to między innymi art. 106na ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który definiuje moment wystawienia faktury ustrukturyzowanej jako dzień jej przesłania do systemu KSeF, a także niezmienionej pozostaje struktura FA(2) faktur.


Nowe spekulacje na temat daty wdrożenia


W obliczu ostatnich dyskusji i analiz, pojawiły się spekulacje sugerujące, że KSeF może zostać wdrożony najwcześniej 1 lipca 2025 roku. Ta potencjalna data stanowi przedmiot zainteresowania zarówno przedsiębiorców, jak i ekspertów śledzących postępy w implementacji systemu. Choć oficjalne potwierdzenie tej daty jeszcze nie nastąpiło, wskazuje ona na zaplanowane tempo prac nad systemem i jego finalizację.


Nowe perspektywy i działania edukacyjne


Ministerstwo Finansów planuje szereg działań szkoleniowych i informacyjnych, mających na celu budowanie świadomości i przygotowanie podatników do nadchodzących zmian. Zaplanowane na przełomie kwietnia i maja praktyczne szkolenia w urzędach skarbowych na terenie całej Polski, będą miały formę hybrydową, umożliwiając szerszy dostęp i uczestnictwo. Dodatkowo, przedstawiciele MF zapowiedzieli możliwość indywidualnych konsultacji, dostęp do infolinii oraz organizację bezpłatnych webinariów tematycznych.


Sugestie i oczekiwania w kierunku ulepszeń


Podczas spotkań pojawiły się sugestie mogące usprawnić obieg informacji, takie jak przeprowadzenie dodatkowych konsultacji z działami IT, utworzenie dedykowanego kanału komunikacji technicznej, czy wprowadzenie zmian na stronie z FAQ dotyczącej KSeF. Takie inicjatywy pokazują, że dialog między MF a przedsiębiorcami jest żywy i owocny, otwierając drogę do dalszych ulepszeń systemu.


Wciąż otwarte pytania i przyszłość KSeF


Mimo zakończenia konsultacji, wciąż istnieją otwarte pytania dotyczące szczegółów implementacji KSeF, takich jak dokładna data obowiązkowego wdrożenia czy ścieżka legislacyjna. Oczekuje się, że nowa dynamika całego procesu zostanie uruchomiona w momencie ogłoszenia nowej daty obligatoryjnego wdrożenia KSeF.


Podsumowanie


Projekt KSeF po intensywnym cyklu konsultacji wkracza w nową fazę, z obietnicą dalszych działań edukacyjnych, informacyjnych i technicznych. Ministerstwo Finansów, przy aktywnym udziale i wsparciu społeczności biznesowej, kontynuuje prace nad systemem, który ma na celu cyfryzację i usprawnienie procesów księgowych w Polsce. KSeF obiecuje przynieść znaczące korzyści dla przedsiębiorców, oferując jednolity standard e-faktury, automatyzację procesów księgowych, i szybszą realizację płatności. Z niecierpliwością czekamy na dalsze rozwinięcie inicjatywy, która ma potencjał zrewolucjonizować fakturowanie i księgowość w polskim środowisku biznesowym.

Comments


Kontakt

Tel: +48 502 184 848

Tel: +48 793 176 613

kontakt@zwyrtek.pl

LinkedIn

Facebook

Newsletter

Polityka prywatności

Zwyrtek & Wspólnicy sp.k.

 

ul. Porcelanowa 23

40-246 Katowice

NIP: 9542847217

REGON: 523608917

bottom of page