top of page
  • Zdjęcie autoraPatrycja Kionka

KSeF: Podsumowanie konferencji Ministerstwa Finansów

W świetle ostatniej konferencji prasowej Ministerstwa Finansów (MF), podsumowującej konsultacje na temat Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), przedstawiciele rządu doprecyzowali szereg istotnych zmian i ulepszeń, które mają na celu usprawnienie i cyfryzację procesów fiskalnych w Polsce.


Kompleksowe wdrożenie KSeF dla wszystkich podatników


Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obowiązkowe wdrożenie KSeF zostanie wprowadzone jednocześnie dla wszystkich podatników, niezależnie od ich statusu VAT. Oznacza to, że nie będzie żadnych odroczeń dla podatników zwolnionych z VAT, co jest znaczącą zmianą w podejściu do implementacji systemu. Termin będzie podany na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. 


Ułatwienia w początkowym okresie


Rozumiejąc obawy przedsiębiorców, MF zapowiedziało szereg odroczeń i udogodnień, mających na celu złagodzenie przejścia na nowy system. Wśród nich znalazły się:

  1. Odroczenie kar za brak stosowania się do niektórych wymogów KSeF, w tym obowiązku podawania numeru KSeF przy płatnościach.

  2. Możliwość wystawiania faktur B2C (do konsumentów indywidualnych) w systemie KSeF, co stanowi dużą zmianę w dotychczasowym podejściu.

  3. Specjalne odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej oraz dla paragonów z NIP.


Okres przejściowy i dalsze plany


MF przewiduje również wprowadzenie okresu przejściowego, w którym możliwe będzie wystawianie faktur offline” poza systemem KSeF, z późniejszym obowiązkiem wprowadzenia ich następnego dnia roboczego. Wdrożono możliwość stosowania w okresie przejściowym faktur papierowych (gdy żadna z wystawianych faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie) oraz możliwości wystawiania faktur konsumenckich tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF przy pomocy kodu QR. Ponadto, zapowiedziano wprowadzenie strukturyzowanych załączników dla faktur w niektórych branżach, co stanowi odpowiedź na specyficzne potrzeby rynku. Ministerstwo zapewnia także możliwość wcześniejszego wygenerowania oraz poboru certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline”.


Wsparcie dla przedsiębiorców


Podczas konferencji podkreślono również plany aktywizacji aplikacji mobilnej KSeF, a także organizacji szkoleń i uruchomienia infolinii wspierającej podatników. Jest to ważny element wsparcia w adaptacji do nowego systemu. W maju 2024 r. urzędy skarbowe rozpoczną szkolenia dla przedsiębiorców - zarówno szkolenia stacjonarne, jak i online.


Wyzwania i odpowiedzi


Pomimo licznych udogodnień i planów wsparcia, na konferencji nie zabrakło również głosów krytyki i obaw. Szczególnie kwestie wydajności systemu, adaptacji do zmian oraz niepewność co do masowych testów były przedmiotem dyskusji. Ministerstwo zobowiązało się do dalszego dialogu i otwarcia na sugestie przedsiębiorców, co ma zapewnić elastyczność w dopasowaniu systemu do rzeczywistych potrzeb rynku.


Podsumowując, konferencja Ministerstwa Finansów stanowiła ważny krok w dialogu pomiędzy rządem a światem biznesu na temat wprowadzania KSeF. Prezentacja planów i odpowiedzi na pytania przedsiębiorców uwidoczniła determinację w dążeniu do cyfryzacji procesów fiskalnych, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i otwartości na zmiany. W nadchodzących miesiącach kluczowym będzie śledzenie dalszego rozwoju sytuacji i aktywne uczestnictwo w procesie konsultacji, aby system KSeF mógł jak najlepiej służyć polskiej gospodarce.


Źródła: Comments


Kontakt

Tel: +48 502 184 848

Tel: +48 793 176 613

kontakt@zwyrtek.pl

LinkedIn

Facebook

Newsletter

Polityka prywatności

Zwyrtek & Wspólnicy sp.k.

 

ul. Porcelanowa 23

40-246 Katowice

NIP: 9542847217

REGON: 523608917

bottom of page