top of page
  • Zdjęcie autoraOliwia Piórkowska

MF wyjaśnia: Rozliczenie opłat za opakowania jednorazowe

Od 1 stycznia 2024 roku, przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą napojów i żywności w jednorazowych opakowaniach z tworzyw sztucznych stanęli przed nowymi wyzwaniami podatkowymi. Wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska opłaty za opakowania jednorazowe przysporzyły szereg wątpliwości w zakresie ich ujęcia w podatku VAT oraz podatków dochodowych.


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, od nowego roku obowiązują przepisy dotyczące opłat za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Przepisy te dotyczą opakowań, napojów, i żywności pakowanej przez przedsiębiorców i pobieranych od konsumentów końcowych, z ustaloną wartością opłaty na poziomie 0,20 zł lub 0,25 zł, w zależności od rodzaju opakowania.


Rozliczenie VAT


Kluczowym elementem jest fakt, że opłata ta podlega VAT i zwiększa podstawę opodatkowania. Stawka VAT, którą należy zastosować, zależy od tego, czy opakowanie jest sprzedawane razem z produktem, czy osobno. W pierwszym przypadku opłata jest opodatkowana stawką właściwą dla danego produktu, w drugim – standardowo 23%. Zasady te wprowadzają wymóg dokładnego rozliczenia VAT zarówno przy sprzedaży produktów w opakowaniach, jak i samych opakowań.


Rozliczenia w ramach PIT/CIT


Opłata, która została pobrana nie jest uwzględniana jako przychód ani koszt dla przedsiębiorcy. Jest ona wpłacana na osobne konto bankowe, prowadzone przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce pobrania, w terminie do 15. marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana. Przepisy dotyczące podatków PIT i CIT nie obejmują szczególnych uregulowań, które uzasadniałyby traktowanie pobranej opłaty jako przychodu lub kosztu uzyskania przychodów.


Podsumowując, nowe przepisy wymagają od przedsiębiorców nie tylko przestrzegania ekologicznych standardów sprzedaży produktów w jednorazowych opakowaniach, ale również skrupulatnego rozliczania się z nowymi obowiązkami podatkowymi.


Comments


Kontakt

Tel: +48 502 184 848

Tel: +48 793 176 613

kontakt@zwyrtek.pl

LinkedIn

Facebook

Newsletter

Polityka prywatności

Zwyrtek & Wspólnicy sp.k.

 

ul. Porcelanowa 23

40-246 Katowice

NIP: 9542847217

REGON: 523608917

bottom of page