top of page
  • Zdjęcie autoraMichał Zwyrtek

Sukcesja w firmie rodzinnej: Zrozumienie emocji w kontekście krzywej Kubler-Ross

Niedawno miałem przyjemność wystąpić na konferencji organizowanej przez Akademię Górnośląską im. Wojciecha Korfantego i naszą firmę, Zwyrtek & Wspólnicy. W trakcie mojego przemówienia, poruszyłem ważny temat sukcesji w firmie rodzinnej, a szczególnie emocjonalnych wyzwań, które towarzyszą temu procesowi.


Sukcesja, czyli przekazanie sterów firmy kolejnemu pokoleniu, to nie tylko kwestia formalno-prawna, ale także głęboko emocjonalna podróż dla wszystkich zainteresowanych. Proces ten często odzwierciedla etapy żałoby, znane jako krzywa Kubler-Ross. Oryginalnie stworzona, by opisać emocje związane ze śmiercią i żałobą, ta krzywa doskonale ilustruje też etapy, przez które przechodzi firma w trakcie sukcesji.


Etapy emocjonalne sukcesji w kontekście krzywej Kubler-Ross


  1. Zaprzeczanie: Jest to etap, w którym zarówno obecny lider, jak i przyszły sukcesor mogą mieć trudności z zaakceptowaniem konieczności zmian. W firmie panuje niewiara w konieczność lub pilność sukcesji.

  2. Gniew: Możliwe konflikty między nestorem a sukcesorem, a także wewnątrz organizacji, mogą pojawić się, gdy emocje zaczynają się uwypuklać. Gniew może wynikać z różnic wizji, braku wsparcia lub strachu przed zmianami.

  3. Depresja: Na tym etapie, realizacja rzeczywistych skutków zmiany może prowadzić do obniżenia morale, zarówno u nestora, jak i w zespole. Często wiąże się to ze smutkiem i poczuciem straty.

  4. Eksperymentowanie: Ten etap obejmuje poszukiwanie nowych rozwiązań i strategii. Sukcesor testuje nowe pomysły, a firma adaptuje się do zmian, co może prowadzić do odnowy i innowacji.

  5. Akceptacja: Kluczowy moment, w którym wszyscy zaangażowani zaczynają rozumieć i akceptować konieczność sukcesji. To czas na planowanie i strategie przyszłościowe.

  6. Integracja: Ostatni etap, w którym nowe metody pracy i podejścia są w pełni akceptowane i włączane do codziennego funkcjonowania firmy. Sukcesor i zespół współpracują efektywnie, a firma zaczyna płynnie funkcjonować pod nowym kierownictwem.


Dlaczego to jest ważne?


Rozumienie tych etapów emocjonalnych jest kluczowe dla płynnego przejścia i minimalizacji konfliktów w procesie sukcesji. W Zwyrtek & Wspólnicy, pomagamy naszym klientom w nawigacji po tych skomplikowanych wodach, oferując wsparcie zarówno na poziomie strategii, jak i emocjonalnym. Sukcesja to nie tylko zmiana przywództwa, ale również ewolucja firmowych wartości i kultury.


Przechodzenie przez te etapy może być trudne, ale z właściwym wsparciem, jest to także szansa na wzrost i odnowę. Jeśli Twoja firma stoi przed wyzwaniem sukcesji, zapraszamy do kontaktu z nami, by dowiedzieć się, jak możemy wspierać w tym istotnym procesie.

Comments


Kontakt

Tel: +48 502 184 848

Tel: +48 793 176 613

kontakt@zwyrtek.pl

LinkedIn

Facebook

Newsletter

Polityka prywatności

Zwyrtek & Wspólnicy sp.k.

 

ul. Porcelanowa 23

40-246 Katowice

NIP: 9542847217

REGON: 523608917

bottom of page